Tävlingskalender 2019

Tävlingsprogrammet för 2019 är fortfarande under arbete och tills vidare preliminärt

  Lördag 27 april

Städtävlingen
Kanonstart 08:00, Lagtävling, Scramble, 4-manna lag
Tävlingen är endast öppen för medlemmar som deltagit i vårstädningen av banan 2019

  • Inbjudan
  • Anmälan via anmälningsformuläret för städdagarna
  • Resultat

  Lördag 4 maj

Titleist Open
Kanonstart 08:00, Lagtävling, Scramble, 2-manna lag
Öppen för alla klubbar

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat

 Lördag 18 maj

Skandia klubbtävling
Kanonstart 08:00, mer info kommer senare

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat

  Söndag 26 maj (datum ej bekräftat ännu)

Haningetriangeln
Löpande start från 08:00, Lagtävling, Foursome slaggolf
Lagtävling för damer med 10 lag från vardera HaningeStrand GK, Haninge GK och Husby GK
Arrangeras av Damkommittén

  • Resultat

  Lördag 1 Juni (datum ej bekräftat ännu)

VW Masters
Kanonstart 08:00, Singeltävling, 2 klasser
Öppen för medlemmar och inbjudna av Olofsson Bil Haninge

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat A klassen
  • Resultat B klassen

  Lördag 15 juni

ICA Maxi Cup
Kanonstart 13:00, Lagtävling, Bästboll, Lottade 4-manna lag, middag ingår
Gemensam middag och prisutdelning på kvällen

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat

  Lördag 29 juni

KM Foursome
Löpande start från 13:00, Lagtävling, Slagspel scratch, 2-manna lag
Klubbmästare 2018 är Billy Österberg / Alexander Arfwedson

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat

  Tisdag 30 juli (datum ej bekräftat ännu)

Nationell Damdag
Löpande start från 08:00, Lagtävling, Bästboll, 2-manna lag

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat

  Lördag/Söndag 10-11 augusti

Klubbmästerskap Herrar och Damer
Löpande start, lördag rond 1 från 07:30 och rond 2 från 12:30 och final söndag från 07:30.
Singeltävling, Scratch, 54 hål med cut efter 36 hål.
Max antal deltagare är 33 herrar (max hcp 12) och 9 damer (max hcp 20).
Klubbmästare 2018 är Susanne Carlsson och Tobias Jonsson.

  Lördag 17 augusti

Teen Tour First / Rookie Tour
SGDF Juniortävling, Löpande start från 08:00, mer info kommer senare

  • Resultat

  Lördag 24 augusti

Krögargolfen
Kanonstart 13:00, Lagtävling, Irish Greensome, 2-manna lag, Middag ingår
Våra krögare Harald och Patrik står som värdar för tävlingen med gemensam middag och prisutdelning på kvällen

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat

  Tisdag, Onsdag, Torsdag 3, 4 och 5 september

Svenska Brandmästerskapen 2019
SM i golf för brandmän, 36 hål, scratch
Inspelningsvarv tisdag 3 september
Kanonstart 09:00 onsdag 4 september och torsdag 5 september
Tävlingen är endast öppen för inbjudna spelare

  Lördag 7 september

Pro’s Prize
Kanonstart 13:00, Lagtävling, Scramble, 6-manna lag, Middag ingår

  • Inbjudan
  • Anmälan via receptionen från måndag 12 augusti.
    OBS! Alla 6 spelares golf-ID måste anges vid anmälan.
    Spelare kan anmäla sig individuellt och placeras då ut i ett lag som saknar spelare eller i ett lag med andra individuella spelare
  • Resultat

  Lördag/Söndag 14-15 september

Junior KM
Löpande start lördag från 13:30 och söndag från 08:00, Singeltävling, Scratch
Tävlingen spelas 36 hål utan cut
Junior klubbmästare 2018 är Tobias Jonsson och inofficiell junior klubbmästare 2018 är Jennifer Larsson (endast en tjej deltog i klassen för flickor)

Observera att spelare under 13 år inte syns i resultatlistan då vi på Riksidrottsförbundets rekommendationer väljer att följa FN barnkonvention.