Preliminär Tävlingskalender 2018

Tävlingsprogrammet för 2018 är under arbete…

  Lördag 21 eller 28 april

Städtävlingen
Kanonstart 09:00, Lagtävling
Tävlingen är endast öppen för medlemmar som deltagit i vårstädningen av banan 2018

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat

  Lördag 5 maj

Race To Thailand
Kanonstart 08:00, Lagtävling
Öppen för alla klubbar

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat

  Söndag 6 maj

Tre Klubbar
Tävling som i år spelas på Nynäshamns GK och sedan är tänkt att vandra runt mellan HaningeStrand, Husby och Nynäshamn.
Kanonstart 13:00, Lagtävling
Scramble, lottade 3-manna lag med en deltagare från vardera HaningeStrand, Husby och Nynäshamn.

  • Anmälan
  • Resultat

  Söndag 20 maj

Sunbirdie Classic
Kanonstart 08:00, Lagtävling
Öppen för alla klubbar

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat

  Söndag 3 Juni

VW Masters
Kanonstart 08:00, Singeltävling

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat A klassen
  • Resultat B klassen

  Lördag 16 juni

ICA Maxi Cup (ej bekräftad tävling, väntar på besked)
Kanonstart 13:00, Lagtävling

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat

  Lördag 30 juni

KM Foursome
Löpande start från 13:00, Lagtävling
Regerande klubbmästare är Anders Dahl och Markus Nord

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat

  Tisdag 25 eller 31 juli

Nationell Damdag (ej bekräftad tävling, väntar på besked)
Löpande start från 08:00, Lagtävling

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat

  Lördag/Söndag 4-5 augusti

Klubbmästerskap Herrar och Damer
Löpande start, lördag rond 1 från 07:30 och rond 2 från 13:00 och final söndag från 07:30.
Singeltävling, Scratch, 54 hål med cut efter 36 hål.
Max antal deltagare är 30 herrar (max hcp 11) och 6 damer (max hcp 18).
Regerande klubbmästare är Pelle Bruhn.

  Lördag 18 augusti

Krögargolfen (ej bekräftat datum och starttid)
Kanonstart 13:00, Lagtävling

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat

  Lördag 8 september

Pro’s Prize
Kanonstart 13:00, Lagtävling

  • Inbjudan
  • Anmälan
  • Resultat

  Lördag/Söndag 15-16 september

Junior KM
Löpande start lördag från 13:30 och söndag från 08:00, Singeltävling, Scratch
Tävlingen spelas 36 hål utan cut
Regerande junior klubbmästare är Tobias Jonsson och Johanna Hammargren

  Lördag 6 oktober

Funktionärsgolfen
Kanonstart 09:00, Lagtävling
Tävlingen är endast öppen för inbjudna funktionärer

  • Inbjudan
  • Anmälan sker via inbjudan från klubben